а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Римјанин

мн. Римјани
Вид збор: Именка, машки род
1. Жители на Римското Царство или на древниот Рим.
Англиски: Roman Албански: Romak
Употреба: Историја
2. Жител на Рим.
Англиски: citizen of Rome Албански: Romak
Употреба: Географија
Изведенки
Римјанка ж.
мн. Римјанки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи