а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Ресен

Вид збор: Име
Град во југозападниот дел на Република Македонија.
Англиски: Resen
Употреба: Географија
Изведенки
1. ресенчанец м.
мн. ресенчани
2. ресенчанка ж.
мн. ресенчанки
3. ресенски прид.
ресенскиот
Пример: ресенско јаболко
FlexiMac
 менување на македонски глаголи