а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Прилеп

Вид збор: Име
Град во јужниот дел на Република Македонија.
Англиски: Prilep
Употреба: Географија
Изведенки
1. прилепчанец м.
мн. прилепчани
2. прилепчанка ж.
мн. прилепчанки
3. прилепски прид.
прилепскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи