а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Преспа

Вид збор: Име
Географски регион што се простира низ Република Македонија, Грција и Албанија.
Англиски: Prespa
Употреба: Географија
Изведенки
1. преспански прид.
преспанскиот
Пример: преспански регион, Преспанско езеро
2. Преспанец м.
мн. Преспанци
3. Преспанка ж.
мн. Преспанки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи