а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Преполовение

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Преполовение - Руса Среда е подвижен празник што зависи од Велигден и паѓа во средината меѓу Велигден и Духовден но секогаш во среда.
Употреба: Црковен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи