а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Прага

Вид збор: Име
Главен град на Чешка.
Англиски: Prague
Употреба: Географија
Изведенки
1. пражанец м.
мн. пражани
2. пражанка ж.
мн. пражанки
3. прашки прид.
прашкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи