а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Охрид

Вид збор: Име
Град во југозападниот дел на Македонија.
Англиски: Ohrid Албански: Ohri
Употреба: Географија
Изведенки
1. охридски прид.
охридска
Што е во врска со Охрид.
Пример: Охридско Езеро
2. охриѓанец м.
мн. охриѓани
3. охриѓанка ж.
мн. охриѓанки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи