а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Османлија

мн. Османлии
Вид збор: Именка, машки род
1. (обично во мн.) Династија што потекнува од турскиот султан Осман.
Англиски: Ottoman Турски: Osmanlı Албански: Osmanli
Употреба: Историја
2. (обично во мн.) Турчин, граѓанин на Османската (Отоманската) Империја.
Англиски: Ottoman Турски: Osmanlı Албански: Osmanli
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи