а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Нов Зеланд

Вид збор: Име
Островска држава во Тихиот Океан.
Англиски: New Zealand
Употреба: Географија
Изведенки
1. Новозеланѓанец м.
мн. Новозеланѓани
2. Новозеланѓанка ж.
мн. Новозеланѓанки
3. новозеландски прид.
новозеландскиот
Пример: новозеландско јаболко
FlexiMac
 менување на македонски глаголи