а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Мораво рокче

Вид збор: Сложенка
Ситна отровна габа кај некои житни растенија од која зрната стануваат морави.
Латински: Сlaviceps purpurea Англиски: ergot
Употреба: Ботаника
Примери:
Моравото рокче е габа која паразитира во класот на некои житни растенија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи