а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Мечкино грозје

Вид збор: Сложенка
1. Вид боровинка со црвени зрна.
Латински: Vaccinium vitis idaea Англиски: lingonberry
Употреба: Ботаника
2. Вид билка чии црвени плодови се користат за чаеви со лековито дејство.
Латински: Arctostaphylos uva-ursi Англиски: uva ursi
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи