а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Марс

Вид збор: Име
1. Четврта планета на Сончевиот систем.
Англиски: Mars
Употреба: Астрономија
2. Бог на војната во римската митологија.
Англиски: Mars
Употреба: Митологија
Изведенки
марсовски прид.
марсовскиот
Пример: марсовски хроники
FlexiMac
 менување на македонски глаголи