а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Мароко

Вид збор: Име
Држава во северна Африка.
Англиски: Morocco
Употреба: Географија
Изведенки
1. Мароканец м.
мн. Мароканци
2. Мароканка ж.
мн. Мароканки
3. марокански прид.
мароканскиот
Пример: марокански крал
FlexiMac
 менување на македонски глаголи