а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Мариово

Вид збор: Име
Македонска област карактеристична по својата историја, етнологија, традиции и култура.
Англиски: Mariovo
Употреба: Географија
Изведенки
1. Мариовец м.
мн. Мариовци
2. Мариовка ж.
мн. Мариовки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи