а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Малта

Вид збор: Име
Островска држава во средината на Средоземното Море.
Англиски: Malta
Употреба: Географија
Изведенки
1. Малтежанец м.
Малтежани
2. Малтежанка ж.
мн. Малтежанки
3. малтешки прид.
малтешкиот
Пример: малтешки крст
4. малтежански прид.
малтежанскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи