а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Македонија

Вид збор: Име
1. Географско и историско подрачје на Балканскиот Полуостров во југоисточниот дел од Европа.
Англиски: Macedonia Албански: Maqedoni
Употреба: Географија
Примери:
Вардарска Македонија
Егејска Македонија
Пиринска Македонија
2. Република Македонија
Англиски: Macedonia Албански: Republika e Maqedonis
Употреба: Политика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи