а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Македонец

мн. Македонци
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на европски народ кој ја населува историско-географската област Македонија.
Англиски: Macedonian Албански: maqedonas
Употреба: Географија
Изведенки
1. Македонка ж.
мн. Македонки
2. Македонче ср.
мн. Македончиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи