а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Макавеи

Вид збор: Именка, множина
Ранг: 51469
Верски празник - свети седум маченици Макавејски (Богородичен пост) на четиринаесетти август, односно први август по стариот календар, според името на свештеничкото семејство Макавеи кое загинало во борбата за независност на Ерусалим од Персија.
Употреба: Црковен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи