а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Мадагаскар

Вид збор: Име
Островска држава во Индискиот Океан.
Англиски: Madagascar
Употреба: Географија
Изведенки
1. Мадагаскарец м.
мн. Мадагаскарци
2. Мадагаскарка ж.
мн. Мадагаскарки
3. мадагаскарски прид.
мадагаскарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи