а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Лихтенштајн

Вид збор: Име
Мала европска држава помеѓу Швајцарија и Австрија.
Англиски: Liechtenstein Германски: Liechtenstein
Употреба: Географија
Изведенки
1. Лихтенштајнец м.
мн. Лихтенштајнци
2. лихтенштајнски прид.
лихтенштајнскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи