а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Либија

Вид збор: Име
Држава во Северна Африка.
Англиски: Libya
Употреба: Географија
Изведенки
1. Либиец м.
мн. Либијци
2. Либијка ж.
мн. Либијки
3. либиски прид.
либискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи