а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Лазарица

мн. лазарици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48815
1. (само едн.) Христијански празник - Лазарова сабота, седум дена пред Велигден, со кој се сврзани опредени обичаи со песни и игри.
Албански: Llazarica, fest krishtere
Употреба: Црковен термин
2. Песна што се пее и игра на Лазарова сабота.
3. лазарка
Албански: llazare, vajzë e moshuar
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК