а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Куба

Вид збор: Име
Островска земја во Карибите.
Англиски: Cuba
Употреба: Географија
Изведенки
1. Кубанец м.
мн. Кубанци
2. Кубанка ж.
мн. Кубанки
3. кубански прид.
кубанскиот
Пример: кубанска револуција
FlexiMac
 менување на македонски глаголи