а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Крстовден

Вид збор: Именка, машки род
Христијански празник на 27 септември (нов стил) во чест на светиот Христов крст.
Употреба: Црковен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи