а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Крит

Вид збор: Име
острово во Средоземното Море
Англиски: Crete
Употреба: Географија
Изведенки
1. Криќанец м.
мн. Криќани
2. Криќанка ж.
мн. Криќанки
3. критски прид.
критскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи