а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Крим

Вид збор: Име
полуостров во Црно Море
Англиски: Crimea
Употреба: Географија
Изведенки
1. Кримјанец м.
мн. Кримјани
2. Кримјанка ж.
Кримјанки
3. кримски прид.
кримскиот
Пример: кримска војна
FlexiMac
 менување на македонски глаголи