а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Кратово

Вид збор: Име
град во североисточна Македонија
Англиски: Kratovo
Употреба: Географија
Изведенки
1. кратовски прид.
кратовскиот
Пример: кратовски регион
2. кратовец м.
мн. кратовци
3. кратовка ж.
мн. кратовки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи