а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Костур

Вид збор: Име
град во Република Грција
Грчки: Καστοριά
Употреба: Географија
Изведенки
1. костурчанец м.
мн. костурчани
2. костурчанка ж.
мн. костурчанки
3. костурски прид.
костурскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи