а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Косово

Вид збор: Име
географско подрачје и држава на Балканскиот Полуостров
Англиски: Kosovo Албански: Kosova
Употреба: Географија
Примери:
Главен град на Косово е Приштина.
Изведенки
косовски прид.
косовскиот
Пример: косовска битка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи