а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Кореја

Вид збор: Име
Полуостров во Азија со две држави: Северна и Јужна Кореја.
Употреба: Географија
Изведенки
1. Кореец м.
мн. Корејци
2. Корејка ж.
мн. Корејки
3. корејски прид.
корејскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи