а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Коран

(едн.) Коранот
Вид збор: Именка, машки род
Муслиманска света книга со учењето на мухамеданската религија.
Англиски: Koran
Употреба: Религија
Изведенки
Куран м.
(едн.) Куранот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи