а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Копенхаген

Вид збор: Име
Главен град на Данска.
Англиски: Copenhagen
Употреба: Географија
Изведенки
1. копенхагенец м.
мн. копенхагенци
2. копенхагенка ж.
мн. копенхагенки
3. копенхашки прид.
копенхашкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи