а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Колумбија

Вид збор: Име
Држава во Јужна Америка
Англиски: Colombia
Употреба: Географија
Изведенки
1. Колумбиец м.
мн. Колумбијци
2. Колумбијка ж.
мн. Колумбијки
3. колумбиски прид.
колумбискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи