а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Коледе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Денот пред Рождество Христово, поврзан со традиционални обичаи.
Англиски: Christmas
Употреба: Црковен термин
Примери:
На коледе луѓето треба да се дома.
Собираат дрва за коледе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи