а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Кичево

Вид збор: Име
Град во Западна Македонија.
Англиски: Kicevo Албански: Kërçova
Употреба: Географија
Изведенки
1. кичевец м.
мн. кичевци
2. кичевка ж.
мн. кичевки
3. кичевчанец м.
мн. кичевчани
4. кичевчанка ж.
мн. кичевчанки
5. кичевски прид.
кичевскиот
Пример: кичевско кале
FlexiMac
 менување на македонски глаголи