а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Киргистан

Вид збор: Име
држава во Средна Азија
Англиски: Kyrgyzstan
Употреба: Географија
Изведенки
1. Киргистанец м.
мн. Киргистанци
2. Киргиз м.
мн. Киргизи
3. Киргистанка ж.
мн. Киргистанки
4. Киргиска ж.
мн. Киргиски
5. киргистански прид.
6. киргиски прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК