а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Кина

Вид збор: Име
држава во Источна Азија
Англиски: China
Употреба: Географија
Изведенки
1. Кинез м.
мн. Кинези
2. Кинезинка ж.
мн. Кинезинка
3. кинески прид.
кинескиот
Пример: кинески ѕид
FlexiMac
 менување на македонски глаголи