а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Келт

мн. Келти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 55403
Припадник на стар народ што живеел во западна Европа.
Англиски: Celt
Употреба: Историја
Изведенки
келтски прид.
келтскиот
Пример: келтски јазик