а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Катар

Вид збор: Име
Држава на западниот брег од Персискиот залив.
Англиски: Qatar
Употреба: Географија
Изведенки
1. Катарец м.
мн. Катарци
2. Катарка ж.
мн. Катарки
3. катарски прид.
катарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи