а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Катанга

Вид збор: Име
1. Провинција во Демократска Република Конго.
Англиски: Katanga
Употреба: Географија
2. хаос, неред, башибозук
Англиски: disarray
Употреба: Преносно значење
Примери:
Живеел во најстариот студентски дом, во бараките наречени „Катанга“.
Онака пренатоварени како последниот воз од Катанга.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи