а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Карпош

Вид збор: Име
1. Име на предводник на востание од 1689 година.
Албански: Karposh
Употреба: Историја
2. Име на скопска општина.
Албански: Karposh
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи