а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Канада

Вид збор: Име
држава во Северна Америка
Англиски: Canada
Употреба: Географија
Изведенки
1. Канаѓанец м.
мн. Канаѓани
2. Канаѓанка ж.
мн. Канаѓанки
3. канадски прид.
канадскиот
Пример: канадска виза
FlexiMac
 менување на македонски глаголи