а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Казахстан

Вид збор: Име
држава во Централна Азија
Англиски: Kazakhstan
Употреба: Географија
Изведенки
1. Казахстанец м.
мн. Казахстанци
2. Казахстанка ж.
мн. Казахстанки
3. казахстански прид.
казахстанскиот
4. Казах м.
мн. Казаси
5. Казашка ж.
мн. Казашки
6. казашки прид.
казашкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи