а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Италија

Вид збор: Име
Ранг: 1635
Јужноевропска земја, географски сместена на Апенинскиот Полуостров.
Англиски: Italia Албански: Italia
Употреба: Географија
Изведенки
1. Италијанец м.
мн. Италијанци
жител на Италија
2. Италијанка ж.
мн. Италијанки