а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Истанбул

Вид збор: Име
Ранг: 5118
град во Турција
Англиски: Istanbul
Употреба: Географија
Изведенки
1. истанбулец м.
мн. истанбулци
стамболец
2. истанбулка ж.
мн. истанбулки
стамболка
3. истанбулски прид.
истанбулскиот
стамболски