а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Исланд

Вид збор: Име
Ранг: 32255
нордиска земја
Англиски: Iceland
Употреба: Географија
Изведенки
1. Исланѓанец м.
мн. Исланѓани
2. Исланѓанка ж.
мн. Исланѓанки
3. исландски прид.
исландскиот
Пример: исландски јазик
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК