а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Иран

Вид збор: Име
Држава во Западна Азија.
Англиски: Iran
Употреба: Географија
Изведенки
1. Иранец м.
мн. Иранци
2. Иранка ж.
мн. Иранки
3. ирански прид.
иранскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи