а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Интернет

(едн.) Интернетот
Вид збор: Именка, машки род
Во компјутерската технологија - светски раширена компјутерска мрежа што им овозможува на корисниците пристап до големите светски бази на податоци.
Англиски: Internet Албански: internet
Употреба: Информатика
Примери:
Деновиве на Интернет се појави снимка на која пред шест месеци пензионерот ја навестил трагедијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи