а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Индија

Вид збор: Име
Ранг: 4003
јужноазиска земја
Англиски: India
Употреба: Географија
Изведенки
1. индиски прид.
индискиот
Пример: индиска играна серија
2. Индиец м.
мн. Индијци
3. Индијка ж.
мн. Индијки
4. Индус м.
мн. Индуси
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК