а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Индијанец

мн. Индијанци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22227
староседелци на американскиот континент
Англиски: Indian
Употреба: Географија
Изведенки
1. Индијанка ж.
мн. Индијанки
2. индијански прид.
индијанскиот
Пример: индијански мокасини